starsza kobieta w łóżku szpitalnym

Łóżka szpitalne to jeden z podstawowych elementów wyposażenia medycznego. Żeby sprawdzały się one w swojej roli, spełniać powinny szereg wymagań. Przyjrzyjmy się więc kwestiom najbardziej istotnym zarówno od strony pacjenta, jak i personelu medycznego.

Po pierwsze, łóżka szpitalne muszą być wytrzymałe. Dlatego ich ramy wytwarza się ze stali epoksydowanej. Dzięki temu cechują się zarówno dużym udźwigiem, jak i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Po drugie, łóżka szpitalne powinny ułatwiać pracę personelowi medycznemu. Sterowanie wysokością i pozycją łóżka za pomocą pilota to dzisiaj podstawa. Ważne jest przy tym, aby siłownik odpowiadający za poruszanie elementami łóżka wyposażony został w stosowne zabezpieczenia, np. automatyczne zatrzymanie przy napotkaniu na przeszkodę.

Łóżka szpitalne a bezpieczeństwo i komfort pacjenta

Wygoda personelu medycznego to jedno, ale pamiętajmy, że najważniejszy jest pacjent. Dlatego, łóżka szpitalne muszą zapewniać chorym bezpieczeństwo. O elektrycznych zabezpieczeniach już wspomnieliśmy, dodajmy tu jeszcze antybakteryjne powłoki oraz barierki zabezpieczające. Każde łóżko, nie tylko łóżko szpitalne, powinno być również wygodne. Komfortowy materac stabilnie umiejscowiony na ramie to podstawa, ale elektryczne sterowanie pozycją także odgrywa istotną rolę.

Pamiętajmy również o tym, że łóżko szpitalne musi być dostosowane do potrzeb konkretnego pacjenta. Nowoczesne modele łóżek charakteryzuje duża uniwersalność, jednak w niektórych przypadkach niezbędne są łóżka o specjalnych cechach. Przykładami mogą być tutaj łóżka pediatryczne, które znajdziemy na szpitalnych oddziałach dziecięcych, łóżka do intensywnej terapii albo łóżka porodowe z odpowiednimi oparciami i uchwytami.