/kobieta po porodzie

Łóżka porodowe stanowią kluczowy element wyposażenia oddziałów położniczo-ginekologicznych. Zaprojektowane są w taki sposób, aby znalazły zastosowanie zarówno w okresie przedporodowym, porodowym, jak i w trakcie połogu. Pacjentkom zapewniać powinny komfort i bezpieczeństwo, a personelowi medycznemu ułatwić przeprowadzanie wszelkich procedur.

Nowoczesne łóżka porodowe sterowane są elektrycznie, dzięki czemu niezwykle łatwo jest regulować nie tylko wysokość łóżka, ale także kąt nachylenia poszczególnych jego segmentów. Posiadają szereg niezbędnych elementów, takich jak podpórki, podkolanniki, uchwyty, zagłówki, barierki (łatwe w montażu i demontażu) oraz dodatkowe segmenty zapewniające podparcie rodzącej kobiecie. Wszystkie części wykonane z tworzywa sztucznego powinny być pokryte powłoką antybakteryjną, minimalizującą ryzyko zakażenia okołoporodowego.

Dodatkowe elementy i funkcje łóżka porodowego

Rama łóżka porodowego musi być wytrzymała i stabilna, dlatego produkuje się ją z trwałych materiałów, najczęściej ze stali epoksydowanej. Niezwykle istotny jest też materac, odpowiednio wyprofilowany i dobrze trzymający się łóżka. Dodatkowymi elementami, które mogą okazać się niezwykle przydatne, są wieszaki na kroplówki i inne płyny oraz różnego typu systemy elektroniczne – służące do monitorowania stanu matki i dziecka albo zabezpieczające przed opadaniem leża w przypadku uszkodzenia siłownika.

Ważnym aspektem jest również mobilność łóżka, dzięki której nie tylko łatwo przemieszczać je pomiędzy salami, ale także wykorzystać je do przetransportowania pacjentki. Widzimy zatem, że nowoczesne łóżko porodowe to niezwykle wyspecjalizowany sprzęt, w każdym szczególe dostosowany do swojej wyjątkowej funkcji.