/zapis kardiomonitora

Kardiomonitor to urządzenie służące do monitorowania parametrów życiowych, stanowiące niezbędne wyposażenie sal operacyjnych, sal intensywnej terapii oraz sal nadzoru. Oprócz szpitali, kardiomonitorów używa się w gabinetach zabiegowych czy domach opieki. Kardiomonitory kompaktowe, łatwe w przenoszeniu, wykorzystuje się także w ratownictwie medycznym. Urządzenia te przeznaczone są dla pacjentów w każdym wieku, od noworodków po osoby starsze. A co dokładnie monitorują?

Elektrokardiografia – badanie elektrycznej czynności mięśnia sercowego. Zapis EKG, który nazywa się elektrokardiogramem, informuje o napłynięciu krwi do przedsionków, wypompowaniu krwi z serca oraz skurczach przedsionków i komór.

Respiracja – ilość oddechów na minutę, przedstawiana w formie numerycznej oraz w postaci krzywej. Nowoczesne kardiomonitory posiadają także funkcję detekcji bezdechu, uruchamiającą alarm.

Ciśnienie krwi – sprawdzane nieinwazyjnie lub inwazyjnie. Pomiar nieinwazyjny może być przeprowadzany w trybie ręcznym, automatycznym lub ciągłym. Pomiar inwazyjny jest pomiarem wewnątrznaczyniowym.

Wysycenie krwi tlenem i dwutlenkiem węgla – czyli saturacja oraz kapnografia, które są ze sobą porównywane w celu oceny funkcjonowania układu oddechowego pacjenta.

Sprawdzanie na bieżąco parametrów życiowych pacjentów umożliwia natychmiastową reakcję personelu medycznego, kiedy pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości. Lekarzom ułatwia też stawianie diagnozy.  Współcześnie produkowane kardiomonitory mogą być wyposażone w ekrany dotykowe oraz w karty pamięci i dyski flash, zapewniające niemal nieograniczone przechowywanie danych. Ich oprogramowanie pozwala między innymi na zapamiętywanie trendów oraz analizę arytmii, a wyposażyć je można również w drukarki.