/badanie wysiłkowe

Kardiomonitory są urządzeniami służącymi do monitorowania parametrów życiowych i stanowiącymi niezbędne wyposażenie sal operacyjnych, sal intensywnej terapii oraz szpitalnych sal nadzoru. Na dzisiejszym rynku sprzętu medycznego znajdziemy różne rodzaje kardiomonitorów. Wspomnieć tu warto przede wszystkim o kardiomonitorach kompaktowych, łatwych w przenoszeniu i wykorzystywanych m.in. w ratownictwie medycznym, oraz o kardiomonitorach modułowych, oferujących szereg dodatkowych funkcji.

Co monitorują kardiomonitory?

Podstawowym zadaniem kardiomonitorów – zarówno kompaktowych, jak i modułowych, jest elektrokardiografia, czyli badanie elektrycznej czynności mięśnia sercowego. Zapis EKG, który nazywa się elektrokardiogramem, informuje o napłynięciu krwi do przedsionków, wypompowaniu krwi z serca oraz skurczach przedsionków i komór. Urządzenia te monitorują również respirację, czyli liczbę oddechów na minutę, oraz ciśnienie krwi i jej wysycenie tlenem i dwutlenkiem węgla. Sprawdzanie na bieżąco tych parametrów życiowych umożliwia szybką reakcję personelu medycznego, jeśli pojawią się nieprawidłowości.

Czym charakteryzują się kardiomonitory modułowe?

Kardiomonitory modułowe, jak wskazuje ich nazwa, wyróżniają się modułową konstrukcją. Umożliwia ona przyłączanie dodatkowych modułów po prawej i lewej stronie kardiomonitora w celu dostosowania funkcjonalności urządzenia do indywidualnych potrzeb pacjenta. Co istotne, moduły można szybko przenosić do innych kardiomonitorów. Nowoczesne kardiomonitory modułowe posiadają kolorowe ekrany z powłoką antyrefleksyjną, ułatwiające prace personelowi medycznemu. Zapamiętują 168-godzinne trendy graficzne i numeryczne, wyświetlają do dwunastu krzywych jednocześnie, a dzięki łączności przewodowej i bezprzewodowej zapewniają łatwy dostęp do informacji o stanie pacjenta.