/dziewczynka na łóżku szpitalnym

Łóżka pediatryczne stanowią niezbędny element wyposażenia szpitalnych oddziałów dziecięcych. Aby sprawdzały się one w swojej roli, powinny spełniać określone wymagania. Przyjrzyjmy się więc najbardziej istotnym aspektom.

Po pierwsze, łóżka pediatryczne muszą zapewniać małym pacjentom bezpieczeństwo. Dlatego właśnie posiadają wysokie barierki, zabezpieczające przed wypadnięciem. W nowoczesnych łóżkach, barierki te, podobnie jak inne elementy z tworzywa sztucznego, pokryte są powłoką antybakteryjną. Ogranicza to zagrożenie ze strony bakterii i wirusów, co w przypadku chorującego dziecka ma ogromne znaczenie.

Po drugie, łóżka dziecięce powinny być wygodne. Podstawę stanowi tu właściwie wyprofilowany materac, dobrze trzymający się ramy łóżka dzięki specjalnym uchwytom. Trudno też wyobrazić sobie dziś łóżko pediatryczne bez elektrycznej regulacji pozycji. Ważne jest, aby odpowiadający za nią siłownik wyposażony był w odpowiednie zabezpieczenia, np. automatyczne zatrzymanie przy napotkaniu na przeszkodę.

Funkcjonalność łóżek pediatrycznych

Szpitalne łóżka dziecięce powinny również ułatwiać pracę personelowi medycznemu. Sterowanie wysokością i pozycją łóżka za pomocą pilota to zatem jedna z podstawowych kwestii. Ważne jest, aby łóżka dało się szybko ustawić w pozycji odpowiedniej do przeprowadzenia resuscytacji, gdyby zaszła taka potrzeba.

Łóżka pediatryczne powinny być też lekkie i mobilne, a przy tym wyposażone w skuteczny system blokowania kół. Kolejna istotna rzecz to łatwość utrzymania ich w czystości. O antybakteryjnych powłokach już wspomnieliśmy, dodajmy jeszcze możliwość szybkiego wyjmowania i wkładania materacy. Dodajmy do tego estetyczny wygląd i mamy już łóżko dziecięce spełniające wszystkie wymagania.